AKF

Bültenler

Akbank, Sana Ne Oldu?

Başlarken hemen, bu hafta hazırladığımız Otomasyon Yazılımaları hakkındaki makalemizi anons etmek istiyorum.
Bu tip durumlarda son kullanıcılar bilmez, fakat emek veren insanlar çok üzülürler ve ellerinden gelenin fazlasını yapmak isterler. Akbank çalışanlarının da aynı durumda olduklarına eminim. Buradan okurumuz olan bir çok arkadaşa kolaylıklar diliyorum.

Yazılımcılar İçin Çember Daralıyor

GitHub Copilot’un arkasındaki model, milyarlarca kod satırı üzerinde eğitildi; bunların çoğu, GitHub’da barındırılıyor ve herkese açık olarak sunuluyor.

Açıkçası projeyi oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Ancak burada asıl sorunlu olan kısım, Microsoft’un(Github) elde edeceği bildirimler (VS Code Telemetry verisi) ile nasıl bir yol izleyeceği.

Bulut Yatırımlarının Geri Dönüşü

Malumunuz bulut teknolojisi, “inovasyona izin veren, pratik ve ekonomik altyapı” vaadi sebebiyle, son yıllarda neredeyse tüm şirketlerin tercih ettiği, esasen oldukça yeni bir çözüm.

Bulutun ilk kullanılmaya başladığı zamanlardan bu yana, belirli bir süre geçti. Ve şimdi işletmeler ve analiz şirketleri, bulut kullanımının fayda/maliyet analizini gerçekçi bir şekilde yapabilcekleri verilere ulaşmaya başladılar.

Vendor Lock-In Ciddi Bir Problemdir

Artık bütün işletmeler, iş dünyasında rekabet avantajı sağlayabilmek için, bir an önce teknolojik bağımlılığının (Vendor Lock-in) yıkıcı etkilerini azaltmak istiyor.

Ancak çoğu zaman, “Teknolojik Bağımlılık” kavramı, birden çok bağımlılık türünden sadece birisi olan “Satıcı Bağımlılığı” na indirgeniyor.

Kurumsal teknoloji trendlerinin her hafta tarafsız bir yorumunu edinmek ister misiniz?

Raporumuza Abone Olun