Bültenler

Microsoft Yapay Zekayı Ele Geçiriyor

Microsoft, OpenAI tarafından oluşturulan, dünyanın en büyük dil modeli olan GPT-3’ü özel olarak lisanslıyor.

Bildiğiniz gibi GPT3 Modeli, güçlü bir otomatik tamamlama gibi davranabiliyor. 

Özgür İrademiz Gerçekten Varmı?

Ve geçtiğimiz günlerde Netflix’de gösterime giren, Jeff Orlowski’nin The Social Dilemma adlı belgeseli, şimdiye kadar söylediklerimizin kanıtı niteliğinde.

Çünkü yapım, Facebook, Google, Instagram ve Twitter gibi şirketlerde eskiden çalışmış, ancak vicdanları daha fazla yaptıkları işi sürdürmeye izin vermemiş, çoğu üst düzey yönetici olan kişilerin anlattıklarından oluşuyor.

VMware ve Cloud’un geleceği

Geçtiğimiz gün, Pat Gelsinger ile yapılmış bir söyleşi metnini okudum. Gelsinger, Intel’in eski baş mimarı ve 8 senedir de VMware’nin CEO’su.

Söyleşide kendisine Kubernetes’in gerçekten herkes tarafından kullanıp kullanmadığı, şirketin ürün stratejisindeki açık kaynaklı yazılımın rolü ve veri merkezinde Arm’ın geleceğinin ne olacağı sorulmuş.

Başarının Anahtarı

Çalıştığı işin, kişisel amacına uygun olduğunu söyleyen insanların, uygun olmadığını söyleyenlerle kıyasla, beş kat daha yüksek refah seviyesine sahip olduğunu göstermiş.

Beynimize Kimse Dokunmamalı

Beyne çip takılması konusu, çok uzun yıllardır teknoloji popülistlerini, futuristleri ve komplo teorisyenlerini meşgul ediyor.

Bir taraf, gelecekte insanlığı en müreffeh seviyelere taşıyacağını hararetle savunurken, diğer taraf kıyamet alameti olabileceği görüşünde.

Siber Güvenlik

Bu hafta, Siber Güvenlik dosyamızın ikinci makalesini yayınladık. Çok çalıştık, ama değdi.