AKF

Bültenler

En Büyük Fikir Hırsızı Zorda !

Özgürlük ve tam bağımsızlık genellikle büyük kitleleri etkilemek için kullanılan, herkesin kolaylıkla satın aldığı kavramlar. Fakat gerçek hayatta bu söylenenlere çok fazla uyulmaz. Yine de Batı Dünyası ile Çin arasında ciddi bir fark var. Çin hiçbir gelişmesini dünya ile paylaşmıyor, dünyada olanları da kendisine kopyalayıp telif ödemeden, bunların esinlenme olduğunu söylüyor. Çin şuanda ay üzerinde canlı veri aldıkları bir sondaya sahip, herhangi bir ekran görüntüsü gördünüzmü? ilgilenenler için  Çin uzay ajansı web sayfası.

Yurt Dışında İş Olanakları

Açık Kaynak Fikirler’in bu haftaki bültenine hoş geldiniz. Bir süredir olduğu gibi, bu hafta da oldukça hareketli geçti; ülke ve Dünya gündemi başta Corona aşıları olmak üzere çok meşgul.

Sıfır Güven: Yemek Sepeti Olayı, Zero Trust ve Parolalarınızın Güvenliği

Açık Kaynak Fikirler’in hem bültenlerinde, hem de makalelerinde Siber Güvenliğin ne kadar hassas bir konu olduğundan defalarca bahsettik. Doğrusu, ülke ve dünya gündemi de bu konudan bahsetmeye çok uygun.

Zira gün geçmiyor ki, yeni bir hackleme haberi gündeme gelmesin. Solarwinds, Twitter, Microsoft; ülkemizde bakacak olursanız e-bebek, Ziraat Bankası ve şimdi de Yemek Sepeti.

Her Şirket Bir Yazılım Şirketi Olabilir

Merhaba, Açık Kaynak Fikirler bülteninin bu haftaki sayısına hoş geldiniz.

Bir şirketin rekabet üstünlüğü artık, hangi sektörde olursa olsun, benzersiz bilgi birikimini sergilemek için geliştirilen kod tarafından giderek daha fazla tanımlanıyor.

Bulutta Geçen 365 Gün

Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni koronavirüsü bir salgın ilan etmesinin ve dünya ekonomilerini ezici bir durma noktasına getirmesinin yıl dönümüydü. Küresel ölçekte birçok şirket ofisleri boşalttı, işyerlerini kapattı ve çalışanları eve gönderdi.

Çoğu işletmenin yıllık planları bir anda atıl hale geldi ve hayatta kalma moduna geçti.

Yeni Bulut Paradigmaları

Data Gravity terimini hiç duydunuz mu? Bir çoğunuza yabancı geldiğine eminim.  Gravity bildiğiniz gibi yerçekimi anlamına geliyor; Yani Veri Yerçekimi. 

Bu enteresan terim, İlk kez 2010 yılında bir GE Mühendisi olan Dave McCroy’un bir blog gönderisinde kullanılmış.

Kurumsal teknoloji trendlerinin her hafta tarafsız bir yorumunu edinmek ister misiniz?

Raporumuza Abone Olun