AKF

Bültenler

IT’ciler Tükeniyor

Bu hafta da yeni ve boğucu kapanma haberleri aldık. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da durum aşağı yukarı aynı; yüksek vaka sayıları, belirsiz aşılama programı ve yasaklar…

Açık Kaynak Fikirler Eğitimleri

Bildiğiniz gibi Açık Kaynak Fikirler’de ücretsiz eğitimler yayınlıyoruz. Amacımız, 5 temel eğitimden oluşan bir SRE /DevOPS temel eğitim paketi sunmak.

Şimdiye kadar Linux 101, Docker 101 ve Scripting 101 eğitimlerimizi yayınlamıştık.

Bu hafta başında ise, serinin dördüncü parçası Ansible101 eğitimimizi erişime açtık!

En Büyük Fikir Hırsızı Zorda !

Özgürlük ve tam bağımsızlık genellikle büyük kitleleri etkilemek için kullanılan, herkesin kolaylıkla satın aldığı kavramlar. Fakat gerçek hayatta bu söylenenlere çok fazla uyulmaz. Yine de Batı Dünyası ile Çin arasında ciddi bir fark var. Çin hiçbir gelişmesini dünya ile paylaşmıyor, dünyada olanları da kendisine kopyalayıp telif ödemeden, bunların esinlenme olduğunu söylüyor. Çin şuanda ay üzerinde canlı veri aldıkları bir sondaya sahip, herhangi bir ekran görüntüsü gördünüzmü? ilgilenenler için  Çin uzay ajansı web sayfası.

Yurt Dışında İş Olanakları

Açık Kaynak Fikirler’in bu haftaki bültenine hoş geldiniz. Bir süredir olduğu gibi, bu hafta da oldukça hareketli geçti; ülke ve Dünya gündemi başta Corona aşıları olmak üzere çok meşgul.

Sıfır Güven: Yemek Sepeti Olayı, Zero Trust ve Parolalarınızın Güvenliği

Açık Kaynak Fikirler’in hem bültenlerinde, hem de makalelerinde Siber Güvenliğin ne kadar hassas bir konu olduğundan defalarca bahsettik. Doğrusu, ülke ve dünya gündemi de bu konudan bahsetmeye çok uygun.

Zira gün geçmiyor ki, yeni bir hackleme haberi gündeme gelmesin. Solarwinds, Twitter, Microsoft; ülkemizde bakacak olursanız e-bebek, Ziraat Bankası ve şimdi de Yemek Sepeti.

Her Şirket Bir Yazılım Şirketi Olabilir

Merhaba, Açık Kaynak Fikirler bülteninin bu haftaki sayısına hoş geldiniz.

Bir şirketin rekabet üstünlüğü artık, hangi sektörde olursa olsun, benzersiz bilgi birikimini sergilemek için geliştirilen kod tarafından giderek daha fazla tanımlanıyor.

Kurumsal teknoloji trendlerinin her hafta tarafsız bir yorumunu edinmek ister misiniz?

Raporumuza Abone Olun