Önemli Olan: Bağımsız Olmak

Merhaba, hoş geldiniz!

Ben Şenol Çolak, Açık Kaynak Fikirler’in kurucusuyum. Eğer, gösterişli üçüncü şahıs biyografimi okumak istiyorsanız, aşağıda mevcut.

Ama önce, Açık Kaynak Fikirler’in size nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşalım. 

Burada yaptığımız şey, bilişimciler, iş insanları ve yöneticiler için, kurumsal teknoloji dünyasının gelecek trendleri hakkında bilgi, yorum, eğitim ve stratejik danışmanlık sağlamaktır.

Burada okuyacağınız her makale, alacağınız her rapor  popülizm ve reklamdan uzak, tamamen  saf gerçeğe dayanır ve tarafsız yorum içerir.

Teknolojideki gelişmeleri takip etmek ve doğru yorumlamak

Teknolojideki gelişmeler hızla artıyor. Bunları takip edebilmek ve geleceğe yönelik olarak yorumlayabilmek ise günden güne zorlaşmakta.

Çünkü, günümüzde herhangi bir konuda bilgi edinmek istediğinizde karşınıza çıkan şey büyük oranda ya reklam ya da popülist içerikten öteye gidemiyor.

Üstelik bu gürültülü ortamda, şişirilmiş olanla gerçeği birbirinden ayırt edebilmek işletmeler için kritik önem taşıyor.

Çünkü, yarının dünyasında başarılı olmak için yaptığınız işi sürdürülebilir kılmanız gerekiyor. 

Bu da Dünya’yla eş zamanlı hareket edebilmeyi, sektörü doğru koklayabilmeyi ve yatırımlarınızı doğru yönelimlere  göre planlamanızı gerektiriyor.

Gelecekte rekabet edebilmek için, Vendor Lock-in olmamak gerekli

Hızla değişen bu kaygan zeminde, maalesef çoğu yönetici, sadece güvende hissedebilmek için tek bir firmanın kurumsallığına sığınma illüzyonuna kapılıyor. 

İllüzyon diyorum, çünkü gerçekte olan sadece tutsak olmak. 

Çünkü tescilli ürün kullanan bu firmalar, bırakın çevik hareket edebilmeyi, zaman içinde BT bütçelerinin yönetimini dahi tutsağı oldukları firmaya bırakır hale geliyorlar.

Ancak Dünya bu anlayışı terk ediyor! Bugün Microsoft bile ürünlerini açık kaynaklı hale getirmeye çalışıyor. 

Çünkü Yeni Dünya Düzeni’nde  çevik, sürdürülebilir ve inovatif olmak gerekiyor.

Size Ne Sunuyoruz?

Açık Kaynak Fikirler’de, düzenlenen tüm raporlar, yayınlanan tüm makaleler, birinci sınıf araştırma kurumlarının, teknolojiye yön veren dünya devi şirketlerin, konusunda söz sahibi uzmanların güncel event, rapor, yayın ve görüşlerinin yakın takibi, karşılaştırılması ve 30 yıllık tecrübeyle yorumlanması üzerine hazırlanır.

Açık Kaynak Fikirler’de Kurumsal Teknoloji, BT Yönetimi, OKR Çerçevesi ve Geleceğin Teknolojileri kategorileri altında düzenli olarak makaleler yayınlıyoruz. 

Ayrıca, kurumsal teknoloji trendlerini yorumladığımız ve binlerce abonesi olan haftalık ücretsiz bir raporumuz ve büyümekte olan bir topluluğumuz var.

Bunun yanında, birlikte çalışabilmemizin uygun olduğu şirketlere kurumsal teknoloji danışmanlığı ve eğitimler veriyoruz.

Hepsi şirketlerin bağımsız bir teknoloji alt yapısı edinmesini sağlayabilmek için tasarlandı.

Son söz…

Kısaca, burada yapmaya çalıştığımız şey, günümüzün devasa pazarlama dünyasında, büyük sermaye sahiplerinin kölesi olmadan, işinizle ilgili geleceğe yönelik doğru adımlar atmanızı sağlamak .

Bize katılın ve hep birlikte bağımsızlığınızı inşa edelim.

Başlamanın en iyi yolu, ücretsiz raporumuza üye olmanız ve topluluğumuza katılmanız.

Ayrıca işinizi sürdürülebilir, çevik, modern ve bağımsız kılmanız için ihtiyacınız olan danışmanlık ve eğitim hizmetleriniz için de burada olacağız.

Uğradığınız için teşekkürler, umarım bize katılırsınız.

Şenol Çolak Hakkında

 

Şenol Çolak, herşeyi sorgulayan tutkulu bir mühendis, sinema tutkunu, akvartist, girişimci ve elbette “Açık Kaynak Kod”cudur.

Şenol, kariyerine 1995 yılda “Bilgi İşlem Sorumlusu” olarak başladı. Zaman içinde çeşitli şirketlerde yazılım mühendisi, sistem mühendisi, IT müdürü, CTO ve CEO gibi birçok farklı ünvanla çalıştı. Türkiye ve Almanya’da Startup lardan başlayarak orta ve büyük ölçekli birçok şirketin IT altyapısını kurdu, danışmanlık verdi ve yönetti.
30 yıllık tecrübesiyle, şu günlerde, Berlin’de Cloud ve Container tabanlı çözümler geliştiriyor. Kurucusu ve CEO’su olduğu Berlin merkezli Kubedo GmbH şirketinde yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor.

Linkedin‘den detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Fikirlerinizi Şenol’a buradan ulaştırabilirsiniz.