AKF

ChatGPT Artık Sizi Hatırlıyor: Kişisel Verilerin Hatırlanması ve Gizlilik Endişeleri

OpenAI’nin ChatGPT chatbot’u için duyurduğu yeni ‘hafıza’ özelliği, kullanıcı bilgilerini, ilgi alanlarını ve daha önceki diyalog geçmişlerini hatırlama kapasitesi ile dikkat çekiyor.

Bu özellik, benim gibi aylık 20 dolarlık ChatGPT Plus hizmetine abone olan kullanıcılar için geçerli olacak.

OpenAI tarafından sağlanan bir tanıtım videosunda, bir kullanıcının evcil hayvanları hakkında bilgi verdiği ve ardından chatbot’tan bu hayvanların okyanusta sörf tahtası üzerinde seyahat ettikleri bir resim oluşturmasını istediği görülüyor.

Ayrıca, bir tatil destinasyonu araştırırken evcil hayvanlar için olanakları da dahil edebiliyor.

Bu yeni özellik Avrupa veya Kore’deki kullanıcılar için henüz kullanıma sunulmadı. Dolayısıyla kişisel olarak henüz test edemedim.  Fakat Fast Company’deki bir yazıda yazar Mark  Sullivan yeni özelliği test edip, “kişisel verilerin güvenliği” konusunda mevcut endişelerine yenilerini eklemiş.

Hafızayı Kullanma ve Kontrol Etme

Chatbot’un hafızasına bir bilgi eklemek için kullanıcılar basit bir gerçek girebiliyor. 

Örneğin, “Suluboya resim yapmayı seviyorum ve Fabriano Artistico marka kağıt ile MozArt marka fırça kullanıyorum.” gibi.  Daha sonra ekranınızda bir “hafıza güncellendi” etiketi beliriyor ve bu bilginin chatbot ile kalıcı olarak saklandığı anlamına geliyor. 

Başka bir buton, botun hatırladığı tüm veri noktalarını gösterir ve bu veriler kullanıcı tarafından istediği zaman silinebilir.

Yazar Mark Sullivan, bu özelliği denemek için, özgeçmişini  PDF olarak ChatGPT’nin diyalog penceresine bırakmış ve chatbot’dan kimlik bilgilerini hatırlamasını istemiş.

Daha sonra, “Lütfen bana iş bulma konusunda bir plan oluşturmama yardımcı ol” diye sormuş. Ancak ChatGPT cevabı tamamen genel olarak vermiş ve Sullivan’ın alanında iş bulma konusunda özelleştirilmiş hiçbir  taktik sunamamış. Ancak sonra, “Bildiğin beceri ve deneyimlerime göre hangi pozisyonları takip etmeliyim?” diye sorduğundaysa alanına özgü veya benzer işler listesi oluşturabilmiş.

 Demek ki chatbot, uygun durumlarda hafızasındaki ilgili bilgileri çağırabiliyor ancak sorunun ifadesi önemli.

Bir Boşluğu Giderme

AI chatbot çılgınlığının başladığı geçen yıldan bu yana, botların kişiselleştirilmiş veya uzmanlaşmış bilgi eksiklikleri ve gerçek dışı bilgiler üretme eğilimleri (yani halüsinasyon), kullanılabilirliklerini sınırlıyor . 

OpenAI’nin yeni hafıza özelliği, ChatGPT’yi daha kişiselleştirilmiş ve kullanışlı bir kişisel asistan yapma girişimine bir adım daha yaklaşıtıran bir girişim olarak yorumlanabilir.

Ancak ChatGPT’yi kullanıcı hakkında daha bilgili hale getirmek için sürekli bir çaba gerektiriyor. Microsoft veya Google gibi diğer şirketler, zaten birçok kullanıcının kişisel ve/veya iş bilgilerini barındırdıkları için chatbotları kişiselleştirmede OpenAI’den daha iyi bir konumda olabilirler.

Ayrıca, ChatGPT’nin yeni hafıza özelliğiyle ilgili gizlilik endişeleri de var. Örneğin, OpenAI’nin kullanıcıların botun hatırlamasını istediği verileri “sahiplenip sahiplenmediği” veya şirketin bu hatırlanan verileri kendi amaçları için, örneğin modellerini eğitmek için kullanıp kullanamayacağı ise net değil. (OpenAI, sahiplik ve gizlilik hakkındaki sorulara cevap vermiyor)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir