AKF

Kişisel Veriler: “Yeni Petrol”

Şu sıralar, kişisel verilerin güvenliği ve siber güvenlik hakkında çok fazla yayın yapılıyor. Çünkü şirketler, Covid19 sebebiyle yeni çalışma biçimine geçiş yapmaya çalışıyorlar. Bu durum,  iki büyük konuyu  sürekli gündemde tutuyor:

  • Dijitalleşme
  • Siber Güvenlik

Uzaktan çalışma koşulları yeniden düzenirken, iyi bir siber güvenlik alt yapısı için nasıl düşünmek gerektiğini ve yapılması gerekenleri geçtiğimiz haftalarda yayınlamıştık.

Birbiri ardına yaşanan güvenlik skandalları sırasında, “verileri çalan siber korsanlardan” bolca söz ediliyor.  Ancak, kişisel verilerimizi satarak para kazanan teknoloji devlerini durdurabilecek gerçek teknolojiden pek konuşulmuyor.  

Bu teknolojinin adı: Merkezi Olmayan İnternet

Bu hafta, Blok zinciri ile ilgili yazımızda bahsi geçen, Merkezi Olmayan İnternet konusuna değindik.

Merkezi Olmayan İnternet kavramı, “Nesnelerin İnterneti” ile ilişkili, ancak aynı şey değil. Dünyada, bu konuyla ilgili çok az sayıda girişim mevcut. Şu an için neredeyse teorik, ancak geleceğe yön verecek en önemli teknolojilerden birisi.

Çalışma prensibi, veri güvenliği açısından önemi ve teknoloji devlerinin bu konudaki tutumu açısından zengin bilgiler ve faydalı linkler içeren bir yazı oldu. Okumadan geçmeyin. 

Bill Gates Tanrıcılık mı Oynuyor?

Biliyoruz ki “Makine Öğrenmesi” ve “Yapay Zeka” teknolojileri devasa veri setlerine muhtaç. Dolayısıyla her türlü kişisel veri, teknoloji devleri için en önemli para ve güç kaynağı. 

Bu konuda en çok suçlananlardan birisi de Bill Gates ve Microsoft. Tam bir “kişisel veri toplama kaynağı” olan sosyal medya platformlarından, “İrice bir tanesi de benim olsun” diyen Microsoft, bildiğiniz gibi Tik Tok’u satın almakiçin mücadele ediyor. Bunun için Trump’a ne sözler verileceği, bizlere bunun nasıl pazarlanacağı merak konusu.

Microsoft Outlook, Kişilerin Kan Grubunu ve Yer İşaretini Depoluyor

 Elbette, Microsoft  Tik Tok’u alana kadar eli kolu bağlı beklemiyor.

“Microsoft Outlook’un Mac sürümüne yapılan bir güncelleme,  kan grupları ve yıldız işaretleri de dahil olmak üzere, kullanıcılarıyla ilgili oldukça ayrıntılı ve bol miktarda kişisel bilgi depolamasına olanak tanıyacak.” 

Ayrıca, Microsoft’un bu bilgileri kullanıcılar adına toplayacağına dair herhangi bir bilgilendirme bulunmuyor. 

Bu bir tesadüf mü? Microsoft, COVID-19 salgınına yanıt olarak AI’yı nasıl kullanıyor?

Microsoft baş teknoloji sorumlusu (CTO) Kevin Scott:

“Sanırım bu sadece bir tesadüf, ancak COVID-19 salgınından önce, son birkaç ayı yapay zeka ve temel bilimler arasındaki kesişme noktasına odaklanarak geçirdim. 

Özellikle, yapay zeka ve biyolojinin kesişme noktası gerçekten büyüleyici. COVID-19 salgını ile şu anda karşı karşıya olduğumuz bazı zorlukları çözmemize yardımcı olmaktan daha fazlası için faydalı olacak bazı temel çalışmalar yapmaya başlıyoruz. 

COVID-19 krizi sona erdikten sonra her türlü fantastik, faydalı şeyin gerçekleştiğini görmeyi umuyorum.” diyor.

Bill Gates’in Covid19’u, hepimize, aşı yapmak bahanesiyle çip takmak için yaydığı teorisini biliyorsunuz değil mi? 

İnstagramda Doğrudan Mesajlaşmayı Brakmalısınız.

Facebook, Instagram’ın doğrudan mesajlaşma özelliğini, Messenger platformuyla birleştirme planlarını ilerletiyor. Ve bunu geçtiğimiz günlerde bir çok medya aracılığıyla duyurdu.

Ancak görünen o ki, yapılan şey, kişisel verilerin güvenliği açısından oldukça tehlikeli. Instagram kullanıcıları, birbirlerine mesaj gönderdiklerinde uçtan uca şifreleme bulunmuyor. Aslen “ticari amaç güden bir fotoğraf ve video paylaşım platformu”na taşınan hiçbir süslü Messenger işlevi de bunu değiştirmeyecek.

Ayrıca, sosyal medya kullanımıyla ilgili şu yazımızı da hatırlatmakta fayda var.

Pazarlama Dünyasında Kişisel Verilerin Önemi

Gizlilik düzenlemeleri ve verilerin kullanımdan kaldırılması, pazarlamacıların verilere erişimini daha da sınırlandırıyor. Müşterilerle ilgili daha fazla şey öğrenmek için,”Sıfır taraf verisi” hakkında daha fazla şey bilmek gerekli. Örneklere göz atın.  


Bitirirken,

Global İş Dünyası liderlerinden son zamanlarda okudukları, yeniden okumayı planladıkları veya okumayı dört gözle bekledikleri kitaplar:

60 lider, McKinsey Global Publishing’den Raju Narisetti ile tavsiyelerini paylaştı.
Ayrıca ilham vermesi için, Wall Street Journal , Financial Times , Washington Post , Guardian , Harvard Business School ve 2020 Booker Prize’ın uzun listesinden yaz kitabı önerileri de var. 

50’lere 60’lara Işınlayan Tablolar

TS Harris, yeni keşfettiğim bir kadın ressam. Resimleri, “Güneş Işığı Noir” olarak adlandırılıyor. Harris’in şık ve zarifçe kesilmiş figürleri, kırmızı ruj sürüyor, havuz kenarında rüya görüyor veya tefekkür içinde oturuyor… Göz atın.

Kurumsal teknoloji trendlerinin her hafta tarafsız bir yorumunu edinmek ister misiniz?

Raporumuza Abone Olun