Microsoft’un Nuance Anlaşmasının Arkasında Ne Var?

Haberi duymuşsunuzdur: Microsoft, ses tanıma ve konuşma ile ilgili yapay zeka yazılımları konusunda uzmanlaşmış olan Nuance Communications’ı 19.7 milyara satın aldığını duyurdu.

Firmayı tanımayanlar için hatırlatalım: Nuance, doktorlar ve hastalar arasındaki konuşmaları belirli bir seviyeye kadar tanıyan ve kopyalayan, ardından da bunları elektronik sağlık kayıtlarına entegre eden araçlar geliştirip satan bir firmaydı.

 Ayrıca firmanın yazılımı, zamanında Apple’nin Siri ses asistanının temelini oluşturmuştu.

Microsoft’un yanı sıra Google ve Amazon gibi diğer teknoloji şirketleri de, ses tanıma programları, hasta ve hastalık belirtilerini belirleme çabaları dahil olmak üzere, sağlık sektörünü yapay zeka teknolojileriyle dönüştürmek için büyük hedeflere sahip .

Ancak, ses tanıma teknolojilerine yapılan bu yatırımların arkasında sadece sağlık sektöründe ilerleme kaydetmek hedefi yok. 

Çünkü sağlık sektöründeki bir çok iddialı fikre rağmen bir çoğu hala geliştirilme aşamasında ve  bu tıbbi yapay zekaların ne kadar işe yarayacağı henüz belli değil.

Esasen Microsoft’un Nuance’yi satın almasının kısa vadeli iki ana hedefi var.

İlki, şirketin AI konusundaki uzmanlığını, çeşitli bulut tekliflerini iyileştirmek için kullanmak.

Yani bulut piyasasında, çok daha etkin yapay zeka kullanımını getirerek rakipleri arasında öne geçmek. Zira Amazon’un Alexa’sı zaten var ve Google’nin de bu konuda çalıştığını biliyoruz.

Hatta- ispat edemem ama- kişisel tahminim, Nuance’yi asıl satın almak isteyen şirketin Google olduğu yönünde.

Google sağlık konusunda hatırı sayılır geliştirmeler yaptı, muhtemeldir ki Nuance şirketinin bazı patentleri ve geliştirmeleri Google ile benzerlik gösteriyordur. 

İkinci neden ise, ses tanıma teknolojisinin çok yakın bir gelecekte, yazılı metin yerine ana bilgi işlem ara yüzü olacak olması.

Zira Gartner, 2025 yılına kadar bilgi işlem çalışanlarının% 50’sinin NLP destekli sanal asistanı günlük olarak kullanacağını tahmin ediyor.

Dolayısıyla doğal dil işleme, insan dilini yorumlayabilen ve bunlara yanıt verebilen yapay zekaya sahip olan şirketler öne geçecek. 

Yani Alexa ve Siri’ye yeni bir arkadaş geliyor

Microsoft to Acquire Nuance for $19.6 Billion in Health-Care Bet|Bloomberg

BloombergMicrosoft buys speech recognition firm Nuance in a $16 billion deal| CNBC

A.I. Shows Promise Assisting Physicians | NYTDeep Learning for Electronic Health Records | Google

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir