Omicron’a Yakalandık

Merhaba,

Geçtiğimiz haftan beri ailecek Covid ile mücadele ediyorduk ve sanırım sonunda atlattık. Şenol ve ben üç aşılı (2 Biontek, 1 Moderna) olmamıza rağmen, kreşe giden beşbuçuk yaşındaki kızımız -kaçınılmaz bir biçimde- Covid’i evimize taşıdı.

Kızımın gittiği kreşte toplam 24 çocuk ve 7 eğitmen bulunuyor. Ebeveynler ve yaşı tutan büyük kardeşler dahil herkes full aşılı ve “dikkatli” olmasına rağmen, küçük popülasyonumzun %95’i aynı anda enfekte oldu.

Ve basından takip edebildiğimiz kadarıyla tüm Berlin’de durum bu şekilde. Çocuklar iki gün içinde biraz ateşlenip iyileşti, aşılı yetişkinler de gribe benzer semptomlar ile 5-7 gün içinde atlattı.

Sonuç olarak, aşıların Omicron’a karşı hiç bir koruyuculuğu olmadığını fakat hastalığı hafif atlatmaya neden olduğunu ve maske-mesafe-hijyen konseptine ne kadar dikkat ederseniz edin, neredeyse havadan enfekte olunabileceğini teyit etmiş bulunuyoruz.

Peki bu kadar bulaşıcı ve (hala) neidüğü belirsiz bir virüse karşı devletler ne yapıyor? Cevap: Hiçbirşey! Almanya’da da, ABD’de de, İngiltere’de de, Danimarka’da da, Türkiye’de de, Hindistan’da da hiçbirşey!

Ne yazık ki dürüstlüğüyle(!) tanınan Almanlar dahi, tamamen çaresiz oldukları için kısıtlamaları kaldırıp, çoluk çocuk herkesin hasta olmasını ve ölen öldükten sonra kalan sağlıklılarla “ekonominin çarklarını döndürmeye” devam edeceklerini itiraf edemiyor. Çünkü ışık hızında artan hasta sayılarına rağmen, “rahatlamaya gidilmesi”ni başka türlü açıklamak pek mümkün değil.

Bu konuda son bir şey daha: Sıklıkla Omicron için aşılar sayesinde “gripmiş gibi” hafif(?) atlatılıyor diyoruz. Fakat aniden şiddetlenen ve aniden yatışan semptomlarla hastalığı geçirirken, aslında gripten çok farklı olduğunu anlıyorsunuz. Bu açıdan bakınca vücudumuza ne yaptığını, uzun vadede nelerle karşılaşacağımızı düşünmek gerçekten ürkütücü.

Herkese sağlık diliyorum.
Melis Çolak

Bulut İçin “Kesinti Sigortası”

 

Her geçen gün daha fazla işletme bulut bilişime “bağımlı” hale geliyor.

Fakat -kısa süreli bile olsa- bir bulut kesintisinin neden olabileceği aksamalar, verilen hizmetleri kapatma, e-ticaret operasyonlarında hasara yol açma ve işletmelerin itibarını zedeleme gibi geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir.

Bulut ve internet performansı izleme şirketi ThousandEyes’e göre 2021’de bulut kesintilerinin sayısı 2020’ye kıyasla %3 artarken, 30 dakika veya daha uzun süren kesintilerin sayısı neredeyse üç katına çıkmış.

Örneğin hatırlarsanız Amazon Web Services, Aralık ayında bölgesel dijital altyapı sorunlarının nasıl geniş kapsamlı etkilere sahip olabileceğini gösteren birkaç kesinti yaşamıştı.

Durum bu şekildeyken, New York merkezli Parametrix Insurance Services LLC adlı bir şirket, herhangi bir bulut kesintisinden etkilenecek işletmelere sigorta hizmeti sunuyor.

Parametrix, özellikle kesinti süresine bağlı olarak doğabilecek riskleri azaltmak için sigorta satıyor ve bulut bilişim sağlayıcısı veya bulut tabanlı uygulama hizmetleri bozulduğunda, işletmeleri kayıp gelir ve kurtarma maliyeti de dahil olmak üzere herhangi bir kayıp için tazmin ediyor.

Kesinti sigortası oldukça yeni bir alan. Ancak, bulut teknolojisini takip eden analistler, fidye yazılımı saldırılarının artmasıyla birlikte yükselen “siber güvenlik sigortası sektörünün aksine, çok az şirketin bir yazılım, ağ veya başka bir aksaklıktan kaynaklanan bir olay için sigorta sunduğunu söylüyor.

Esasen büyük ölçekli işletmeler genellikle tek bir bulut platformuna bağımlı olmuyor ve çoğu şirketin operasyonları yalnızca birkaç saatlik bir bulut kesintisinden anlamlı bir şekilde etkilenmez.

Ancak tek bir sağlayıcının bulut platformunda çalışan ve restoran, perakendeci veya bilgisayar hizmetleri sağlayıcısı gibi rekabetçi, zamana duyarlı bir ortamda faaliyet gösteren işletmeler için sigorta değerli olabilir.

Haberin tamamı:

Startup Sells Insurance Coverage for Cloud Outages | WSJ

Şirketlerin Büyük Sorunu: Eski BT’yi Buluta Taşımak

 

Bulut teknolojisinin sundukları ve dijitalleşme ihtiyacı, şirketleri eski BT verilerini buluta taşımaya itiyor. Fakat bu süreç hiç de kolay işlemiyor.

Archive 360 tarafından gerçekleştirilen ankete göre işletmeler

1. Avrupa ve Amerika’da önemli değişiklikler gösteren veri düzenlemeleri,
2. Artan fidye yazılımları ve yüksek para cezaları sebebiyle siber güvenlik ve
3. Belirsiz bulut tabanlı BT maliyetleri açısından

önemli engellerle karşılaşıyorlar.

Anketteki en önemli sonuçlar bana kalırsa güvenlikle ilgili olanlar. Örneğin: Birçok kuruluş, eski BT’lerini buluta taşımak için motive, ancak kritik bir işlevi dışarıdan temin etmek o kadar kolay değil. %90’dan fazlası, bulut hizmeti sağlayıcılarının güvenlik gereksinimlerini karşılayamadığını bildirmiş.

Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri, halihazırda zaten bir bulut hizmeti kullandıklarını ve siber saldırı kurbanı olduklarını söylemiş.

Anketin tamamı:

The future of legacy application data and the cloud | Archive 360

Açık Kaynak Fikirler YouTube

Şenol yarın saat 20:30’da canlı yayında, yukarıdakilere ek olarak, Kubernetes ve otomasyon konularından bahsedecek. Sohbete katılmak, soru sormak veya fikirlerinizden bahsetmek için kanalmıza abone olun ve programı kaçırmayın

Bu haftalık bu kadar.

Bize iletmek istediğiniz fikir ve yorumlarınız varsa duymayı çok isteriz. Bunun için, bu maili cevaplayarak bize yazabilirsiniz.

Youtube Kanalımıza buradan üye olmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Ve eğer yayınımız hoşunuza gittiyse, bu bülteni lütfen arkadaşlarınıza da önerin.

Çünkü tarafsız yorum, herkesin hakkı.

Görüşmek üzere,

Açık Kaynak Fikirler

Daha önce yayınladığımız bültenlere buradan erişebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir