AKF

Vendor Lock-in Problemi İçin Danışmanlık Hizmeti

Share on linkedin
Share on twitter
Share on xing
Share on telegram
Share on reddit
Share on email

Merhaba,

Bu haftaki bültenimiz her zamankinden biraz farklı. 

Çünkü Açık Kaynak Fikirler ile ilgili önemli değişiklikleri duyuracağım.

İlki, Açık Kaynak Fikirler’in Web sitesinde yaptığımız değişiklik. Beğeneceğinizi umuyorum.

Diğeri ise, vermeye başlayacağımız önemli bir hizmetin duyurusu….

Açık Kaynak Fikirler’in tarafsız ve doğru içeriği binlerce kişiye ulaşıyor  

Bir seneden fazladır Açık Kaynak Fikirler’de, Dünyadaki teknolojik gelişmelere ilişkin reklamsız, tarafsız ve gerçekçi Türkçe içerik, çeşitli eğitimler ve abonesi olduğunuz bu e-bülteni yayınlıyoruz.

Türkçe dilinde kaliteli bir içerik oluşturabilmek için, her gün Dünya’nın birinci sınıf haber kaynaklarını, firmaların basın bültenlerini ve önemli web sitelerini tarıyoruz.

Daha önemlisi, en küçük bir yorum yapmadan önce, beraber çalıştığımız pek çok birinci sınıf araştırma kurumunun ve bir çok teknoloji profesyonelinin yorumlarını karşılaştırıyoruz.

Bu şeklide, sayısı beş haneli rakamları bulmak üzere olan binlerce e-bülten abonemizi, gelişmekte olan Açık Kaynak Fikirler Topluluğu’nu ve çevrimiçi eğitim alan binlerce kişiyi DOĞRU bilgi ve yorumlarla besleyebiliyoruz.

Burada özellikle doğrunun altını çiziyorum. Çünkü bildiğiniz gibi günümüzde reklamsız, şişirilmemiş ve popülizmden uzak bilgiye ulaşmak hayli zor.

Üstelik bir de buna teknolojide yaşanan gelişmelerin hızını ekleyin…

Bugün bir çok meslektaşımın en büyük kabusunun, gelişmeleri zamanında yakalayamamak, öğrenememek ve gelecek için yorumlayamamak olduğunu gayet iyi biliyorum.

Oysa, ilerleyebilmenin ön koşulu, doğru noktadan hareket etmek.

İşte bu sebeple, son bir senedir, kendim ve yurt dışında danışmanlık verdiğim firmalar için kayda değer bulduğum bilgi ve yorumları Açık Kaynak Fikirler’de paylaşıyorum.

Bu durum hiçbir zaman değişmeyecek.

Abonelerimiz, her hafta bültenimizi (önümüzdeki haftan itibaren daha da geliştirilecek içeriğiyle) almaya ve sitemizi ziyaret eden herkes makalelerimizi ücretsiz okumaya devam edecek.

Ancak bu haftadan itibaren değişecek bir şeyler var!

Gelen talep üzerine Açık Kaynak Fikirler artık bir sonraki aşamaya geçiyor.

Açık Kaynak Fikirler, şirketlere Lock-in problemini çözmek ve teknoloji alt yapılarını modernize etmek için danışmanlık veriyor.

 

30 yıldır mesleki yaklaşımım hiç değişmedi. 

Hangi pozisyonda bulunursam bulunayım başından beri, başarı için inovasyon yapmak gerektiğine ve bunun da ancak Bağımsız olarak gerçekleşebileceğine inanıyorum.

Eskiden bunu, ” sadece güvende hissetmek” gerektiğini düşünen yöneticilere kabul ettirmek oldukça zordu.

Ancak artık, durum değişti!

Gelecekte de varlığını sürdürmek isteyen tüm şirketler, bağımsız bir IT alt yapısı oluşturmaya çalışıyorlar. Microsoft bile açık kaynaklı bir şirket olduğunu açıkladı 🙂

Ülkemizde de durum aynen bu yönde evriliyor.

Dünayayla eş zamanlı olmasa da, er yada geç tüm şirketler, çevik olmak, sürdürülebilir olmak, inovatif olmak ve rekabet edebilmek için kendilerine bağımsız bir teknoloji alt yapısı kurmak zorunda kalacaklar.

Hernekadar “Bağımsız Teknoloji Alt Yapısı” kavramını, hala “sadece Açık Kaynak Kodlu yazılım kullanmak” sananlar olsa da, durum buna indirgenemeyecek kadar karmaşık.

Her şirketin vizyonuna, mevcut durumuna ve ihtiyaçlarına göre  özel olarak oluşturulacak, her aktöre gerekli miktarda açık, ince elenip sık dokunmuş bir strateji gerekiyor.

Bu sebeple, Bağımsız Teknoloji Altyapısı stratejilerini  Türkiye’deki şirketlerle de paylaşacağız.

Ve bunu yaparken, yurt dışında birlikte çalıştığım bir çok şirketin teknolojisini modernize etmek ve bağımsız hale getirmek için oluşturduğumuz süreçlerin aynısını kullanacağız.

Açık Kaynak Fikirler danışmanlığıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için sayfalarımızı ziyaret edin ve danışma için bizimle iletişime geçin .

Bu haftalık bu kadar. Açık Kaynak Fikirler’in danışmanlık hizmetinden, ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz şirketlere bahsedebilirsiniz. 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Şenol Çolak

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Share on linkedin
Share on twitter
Share on xing
Share on telegram
Share on reddit
Share on email

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal teknoloji trendlerinin her hafta tarafsız bir yorumunu edinmek ister misiniz?

Raporumuza Abone Olun