AKF

Teknohaber

Yapay Zeka

Siber Güvenlik

Kişisel Teknoloji

Psikoloji&Kariyer

Makaleler

Açık Kaynağın 2021 Stratejinizin Önemli Bir Parçası Olması İçin 5 Neden

Covid19 Pandemisi, işletmeleri beş yıl içinde gerçekleştirmeleri gereken teknolojik dönüşümlerini, bir iki yılda tamamlamak zorunda bıraktı. Yeni koşullara uyum sağlarken, açık kaynağın 2021 yılında kurumsal verileriniz ve stratejileriniz için neden giderek daha önemli hale geleceğini aşağıdaki makalemizde ayrıntılı olarak açıklamaya çalıştık.

Tüm dünyada şirketler, “yeni normale” uyum sağlamaya çalışırken, çözülmesi gereken iki tür acil sorunla boğuşuyorlar:

  • Hız ve Çeviklik kazanmak : Müşteri memnuniyetini arttıran ve daha verimli çalışmaya yardımcı olan bir yazılım ortaya koymak için nasıl daha hızlı olabiliriz?
  • İşletmenin hayatta kalma stratejisini güçlendirmek: Sürekli artan, çok miktardaki veriyi nasıl daha anlamlı bir şeklide analitik olarak yorumlayabilir ve buna göre nasıl harekete geçebiliriz?

Bu sorunlara cevap verirken, bulut (Cloud) teknolojisi, şirketler için önemli bir yardımcı. Çünkü, bilgi teknolojilerini “işin ihtiyaçlarıyla” eşleştirmeyi, veri toplamayı ve analiz etmeyi; en önemlisi de yeni fırsatlar yakalamayı kolaylaştırıyor.

Öyle ki, bulut kullanan işletmeler, BT altyapısının yönetimi konusunda endişelenmeden, kendileri için gereken tekonolojileri kullanabilme özgürlüğünü elde etmeye başladılar.

Bu, şirketlerin hareket kabiliyetini hızlandırdı. Elde edilen daha fazla anlamlı veri ve analitik içgörüler sayesinde, müşteri memnuniyeti ve verimlilik artıyor.

Dönüşüm zamanını kaçırmayın

İş ve teknoloji dünyası önemli bir dönemden geçiyor. Şirketler için önümüzdeki bir yıl (2021), eski ve kullanışsız kalıplarından kurtularak kurumsal mimarilerinde değişiklik yapmak için önemli bir fırsat aralığı.

Ancak, bu fırsatın sonsuza kadar sürmeyeceğini bilerek hareket etmek gerekiyor. Dolayısıyla zamanı ve kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalışmak hayati önem taşıyor.

Özellikle şirket içi teknolojiden buluta geçiyorsanız, iç mimarinizi bulut yerel olarak dönüştürüyorsanız veya farklı bulutlar ve kullandığınız şirket içi teknolojiler arasındaki ilişkiyi nasıl kuracağınızı düşünüyorsanız, “Bunun nasıl planlanacağı” konusu -şu an için küresel boyutta- bir problemdir.

Bu sorunun cevabı elbette, bulunduğunuz sektörle ve sahip olduğunuz kaynaklarla yakından ilişkili. Ancak her işletmenin atması gereken bazı temel adımlar var.

Örneğin bir çok şirket, yönetim metodu olarak OKR’ye geçiyor. Çünkü, OKR Nasıl Kullanılmalı? ve OKR Nedir?  yazılarımızda da değindiğimiz gibi; bu sayede kuruluşlar geçirilen dönüşümün ve içinde bulunduğumuz yeni koşulların gerektirdiği becerileri kazanabiliyor.

Açık Kaynak Kullanın

Şirketler, yakın zamana kadar, çoğu kurumsal yazılım firmaları tarafından ortaya atılmış asılsız iddialar nedeniyle,  Açık Kaynaklı yazılımlara mesafeli yaklaşıyordu.

Ancak görüldü ki;

Açık kaynaklı yazılım kullanmak, en yeni iş ve teknoloji uygulamalarını öğrenmek ve daha sonra da hangi yöne doğru ilerlemek gerektiğine dair fikir sahibi olabilmek için önemli bir parametredir.

Ancak bundan daha fazlası var. Aşağıda, neden açık kaynak kullanmak gerektiğine dair nedenleri açıkladık.

Bazılarını büyük ihtimalle zaten önceden de duydunuz, ancak içinde bulunduğumuz süreçte duyduklarınız daha önemli ve acil hale geldi.

Diğerleri ise 2020 yılında ortaya çıktı ve içinde bulunduğumuz 2021 yılında daha da önemli olacaklar.

Açık Kaynak kullanın! Çünkü:

1. Taşınabilirlik ve sağlayıcıları değiştirme özgürlüğü

Açık kaynaklı yazılımın kullanıcılarına hareket özgürlüğü ve çeviklik sağladığı bilinen bir gerçektir.

Eğer bir kurum, kullandığı açık kaynaklı üründen veya hizmetten memnun değilse, başka bir sağlayıcıyla çalışabileceğini bilerek kendini güvende hisseder.

Aynı durum, mali kısıntıya gidilmesi gereken durumlarda; pahalı sağlayıcıyı değiştirmeniz gerektiğinde de önemli bir avantajdır.

Bunu lisanslı ürün satan, kurumsal firmalarla yapamazsınız. Şirketler, yukarıda belirttiğim olumsuz durumlarda, hantal, ağır ve pahalı sistemini istese de değiştiremez. 

Çünkü, zaman içinde sürekli çıkan eklentileri, güncellemeleri vs. ile işletmeyi kendine esir etmiştir.

Açık kaynak bir ürün, sizi tutsağı etmediği gibi, gelecekteki stratejileriniz hakkında daha geniş düşünebildiğiniz bir tür iş çevikliği de sağlar.

Bu noktada bir de API konusuna değinmekte fayda var. Bildiğiniz gibi API’ler, birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmamış sistemlerin, birbirleriyle konuşabilmesini sağlar.

Bu sayede, içinde bulunduğumuz zaman diliminde, her gün daha fazla şirketin hizmetinden sorunsuz bir şeklide, dijital olarak faydalanabiliyoruz.

Dolayısıyla kuruluşlar API’lerini açık kaynaklı yaptıklarında, şirketler arasında oluşacak yeni sinerjilerin, verimliliğe ve müşteri memnuniyetine yapacağı katkı oldukça fazla olacaktır.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu, açık kaynaklı bir ürün sunduğunu iddia eden bir kuruma güvenmeden önce, sorgulanması gerektiğidir.

Zira açık kaynaklı ürün tekliflerinde özel engeller olabilir. Özellikle de verilerin, diğer sistemlere kolayca taşınabilecek şekilde saklandığından emin olunmalıdır.

Aksi taktirde verileriniz büyüdükçe bu sefer de, açık kaynak ürün ya da hizmet sunan bu satıcıya tutsak hale gelebilirsiniz.

2. Çoklu bulut kullanımı ve çoklu bulut desteği

 

Bir şirketin açık kaynak kullanımından doğan özgürlüğü gerçek anlamda deneyimleyebilmesi için aslında, hibrit veya çoklu bulut stratejisi geliştirmesi gerekir.

Çünkü bunlardan sağlanan yetenek ve güç, gerçek anlamda kontrolü size ürün satan firmadan alıp şirketinize verir.

Bu yapı kısaca, kullandığınız açık kaynaklı bulut platformunuzun, bütün bulut sağlayıcıları ile uyumlu çalışabilmesi ve destek alabilmesi olarak tanımlanabilir.

Önümüzdeki bir kaç yıl içinde bulut pazarının, tek bir sağlayıcıya bağlı kalmaktan öte, tamamen bu şekilde olacağı tahmin ediliyor.

3. Topluluğun sağladığı inovasyondan faydalanmak

 

Açık Kaynaklı bir ürün kullandığınızda, topluluk desteğini arkanıza alırsınız. Bunu defalarca söyledik.

Çünkü bu herşeyden önce, işletmedeki personel haricinde, aynı sorunu çözmek için çalışan büyük bir yazılım mühendisleri ordusuyla iş birliği yapmak demektir.

Böylece karşılaşılan problemlere daha kolay ve daha hızlı çözüm bulan çalışanlara, katma değeri daha fazla işler yapmaları ve müşterilere daha fazla odaklanılması için fırsat tanınmış olur.

Topluluk desteğinin, şirket personeline kolaylık sağlaması haricinde, önemli bir katkısı da, katılımcılarının başka sektörler ve başka coğrafyalardaki uzman bakış açılarına ulaşım olanağını sağlamasıdır.

Böylece, bir kuruluş için önceden belirlenmiş olan, standartlara, stratejilere ve hedeflere yeni bir gözle bakacak motivasyon elde edilmiş olur.

4. Daha hızlı ve akıllı analiz

 

Son birkaç yılda ve özellikle bu yıl, “analitik” ve “analitiğin hızlanması” iş dünyası açısından kritik konular haline geldi.

Analitiğin hızlanması kavramı, onu “geleneksel, laboratuvar tabanlı, sipariş olarak hazırlanmış bir çözümleme” yapısından çıkarıp, daha çevik ve güvenilir bir hale dönüştürdü.

Bu konu, önümüzdeki günlerde gündemden düşmeyecek ve BT sektöründe önem kazanmaya devam edecek.

Öyleyse içinde bulunduğumuz bu yıl,  bununla ilgili eğitim almaya ve çalışmaya başlamanın zamanı.

Yazılım ve analiz ekiplerinin birlikte çalışma şeklini yeniden düzenleyerek, iç görüleri daha hızlı analiz etmeleri ve bunlara göre hareket etmeleri gerekiyor.

24 Eylül 2020 tarihli bültenimizin Teknolojide Öne Çıkanlar  bölümünde de sözünü ettiğimiz, Jupyter Notebook ve TensorFlow gibi açık kaynaklı yazılımlarla kendi analiz ortamınızı oluşturarak, bu analitik gelişmelerden hızla yararlanabilirsiniz.

5. Yöneticiler için, şirketin mühendislik ve analitik yetenekleri için sürekli bakış açısı ve gelişim kazanma fırsatı

Giderek daha fazla dağıtılan ve sürdürülebilirliğini ispatlayan açık kaynak kullanımı, sadece geliştiriciler için değil aynı zamanda yöneticiler için de önemli kazanımlar sağlar.

Açık kaynaklı projeleri inceleyerek, yeni fikirlerin nasıl ve nerede ortaya çıktığı, yaratıcı insanları neyin heyecanlandırdığı ve motive ettiği hakkında fikir edinilebilirsiniz.

Şirket için ihtiyaç duyulan yeteneğe sahip geliştiriciler bulunup, işe alımlar yapılabilir ve şirketteki ekibe açık kaynak topluluğunun aktif üyeleri olmalarına izin verilerek, yaratıcılıkları için ödüllendirici bir çıkış noktası sunulabilir.

Açık kaynak kullanmak için bu beş nedenin 2021 boyunca kurumsal stratejileriniz için giderek daha önemli olacağına eminim.

Ve özellikle, Açık kaynağın kullanımıyla çoklu bulutun büyük bir fark yaratabileceğini düşünüyorum.

İşletmelerin, 2021 yılı boyunca süreceğini tahmin ettiğim bu dönüşüm fırsatını kaçırmaması gerekiyor. Herkes aynı devinim içindeyken, zaman kaybetmeden ve profesyonel danışmanlık alarak harekete geçmek gerekiyor.

Çünkü atılacak yanlış bir adım veya ağırdan almak felakete neden olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir